טכס החניכה בקרב שבטי התנין בפפואה ניו גיני

התחרות השנתית של PSA בחטיבת פוטוג'רנליזם - "PHOTOSTORY 2019" . הסידרה הזוכה במדליה זהב.

אחת לשנה מכריז אירגון הצלמים הבינלאומי, PSA ,היושב בארה"ב על תחרויות סדרות צילומיות בכל אחת מהחטיבות שלו.
הסדרה המצולמת, צריכה לעסוק בסיפור יחודי, או נושא מסויים. כל אחת מהתמונות בסדרה אמורה להיות משוייכת למשפט מהמלל הנלווה אל הצילומים.
באירוע השנתי המרכזי המתקיים בכל שנה באתר אחר בארה"ב, מכריזים את שמות הזוכים אשר הסדרות שלהם נבחרו על ידי חבר השופטים.

Eligibility & Rules

A Digital Photo Story presents a series of images (maximum of 20), with optional text to communicate or tell a single story. No special effects are allowed. The script shall indicate the image number to which each sentence is tied and shall be mailed with the CD.
A Multi-Media Photo Story may include music and/or narration and any number of images, but may not be longer than five (5) minutes. The maker's name must not appear within, but should be labeled on the submitted disc. (All music must be royalty free. Log in and see Royalty Free Music in Members Only area for suggested sources. Essays that do not follow the music guidelines found on this page are not eligible for this contest. ) It is judged primarily for story line as well as presentation, enhanced by layout, the size and prominence of key images, the juxtaposition of close-ups and long shots and of verticals and horizontals, the use of space, and the overall composition.
A Print Photo Story may include a minimum of three (3) and a maximum of eight (8) individual prints, mounted on a board no larger that 16×20 inches. Captions and text, not to exceed 200 words, may be provided to enhance the story line and need not necessarily be tied to an individual image. It is judged on the overall impact of the total presentation
A Photo Book shows a series of images, with text interspersed. Maximum of 25 pages. It is judged on the story line and overall impact of the total presentation.
The name and contact information of the entrant must be submitted with the entry but may not appear on the judged part of the entry. Entries must be mailed in time to reach the director before the deadline of Sept 1, 2018.
Each entrant may enter up to two (2) stories in each of the four (4) sections. No photo story may be entered that has won an award in a previous PJ Photo Story Competition. A photo story may not be entered more than twice in the same format. A specific essay or travelette may be submitted to only one PSA division each year. The same essay or travelette may be submitted to another division's essay competition in another year.
All electronic entries (CD, DVD or flash drive) shall require no special software to be viewed.

Awards

A gold medal is presented to the best Photo Story and a silver medal is awarded in each section, one for the runner-up in the section from which the gold came and silver medals for the best entry in each of the other sections. HM ribbons are presented based on the number of entries and the discretion of the judges.
All Award winning stories will receive four acceptance credits and two title credits for stars 1-5, including Honorable Mentions in Photojournalism.
Acceptance credits and title credits can be used towards Photojournalism Galaxy levels 1-10 as one title accepted three times, subject to galaxy rules.
Acceptance and title credits are not eligible for Diamond Levels in Photojournalism.
PSA Who's Who credit is not earned with acceptances from the Photo Story Competition

הטכסט הנלווה אל הסידרה

שבט היאטמול , המשויך לאנשי התנין, בנהר הספיק אשר בפפואה ניו גיני, מחשיבים מאד את התנין כטוטם, כסמל של הערצה, חוזק וגבורה.
בהגיע נער לגיל הבגרות הוא אמור להתנקות מדם האם ולהיות גבר בפני עצמו המנותק מאימו ומחובר לחלק הגברי של השבט.
הרצון להידמות לתנין, להיחשב חזק ואמיץ כמוהו יחד עם הצורך להתנקות מדם האם היולדת, הביא את אנשי הספיק ליצור טכס בגרות במתכונת של חיתוך עור הגוף במאות חתכים שמהם יצא, כביכול, הדם של האם ופתיחת הגוף להחדרת המנהגים ותורת השבט.
רק לאחר התנתקות הנער מהילדות ומאימו, הוא יחשב לגבר הרשאי להיכנס לבית הרוחות, להתחתן, לקחת חלק באירועים ובטכסים בכפר
לא חשתי מעולם כה קרוב אינטימית, כחלק מהמשפחה חלק מהשבט, ללא שום ריחוק וללא שום מחסום, כשותף מלא. נשאתי בליבי את כל המטען שקיבלתי כאן, כל מה שאנשי התנין משבט היאטמול העניקו לי ברוחב לב, בהכנסת אורחים, פתיחת דלת כניסה לאזור לא מוכר ולא ידוע , אזור ייחודי משפחתי ופרטי.
אני חש כשזור בסיפור אהבה עם אנשי התנין על נהר הספיק בפפואה ניו גיני.

1
לאחר זמן רב שהאימהות לא ראו את ילדיהן, הופיעו שמונה נערים המיועדים לחניכה, כשגברים מצולקי גב, יוצרים בגופם טבעת הדוקה סביב לנערים וחוסמים את הדרך בפני הנשים שניסו להגיע אל הנערים.

2
המפגש בין שמונת הנערים לאמהות ולסבתות היה מרגש , כולם חשים במתח ובפחד מפני העומד להתרחש.

3+4
הנשים ש"חטפו" את הנערים נצמדו אליהם בחיבוק רגליהם וגופם .

5
הנערים נראו המומים מכל הרעש וההמולה שיצרו המשפחות והקהל הרב שהתגודד סביב, והביטו בעיניים כבויות ומפוחדות, עיניהם היו מושפלות וכנועות כאילו שעברו מן התנקות מרגש הגאווה הכבוד והביטחון העצמי.

6
אחת האימהות הוציאה את שדיה וחשפה את הבטן שילדה את הילד על מנת להביע את מחאתה על לקיחת הנער והעברתו לחבורת הגברים.

7
לאחר המפגש המרגש, חוזרים הנערים לרשות הגברים. דומניק, אבא של אחד הנערים ושאר האבות, מתכוננים ומצפים לזריחת השמש והתחלת הטכס
.

8
עם אור ראשון נלקחו הנערים לטבול בנהר במים הקרים על מנת לצנן את גופם ולהקטין את קצב איבוד הדם בזמן החיתוך.

9
לאחר שחזרו אל בית הרוחות, הם הושכבו על גבם על עלי בננה ענקיים, ראשם נתון בחיק הדוד, האב הרוחני , פניהם נראים שלווים, כאילו אינם יודעים מה הולך להתרחש בעוד רגע , מתחילים את החיתוך סביב לפטמות המדמות את עיני התנין

10
מספר גברים גוהרים מעל גופות המועמדים לטכס עם סכין גילוח של פעם בידיהם, ומתחילים את החיתוך בבשר החי.

11
הבשר הלבן מתחת לעור נחשף ומיד נצבע באדום עת הדם מתחיל לזרום על הגוף . יד מופיעה בין בליל הידיים שמתעסקות עם החיתוך, וסופגת בעזרת ספוג או סמרטוט את הדם.

12
מאות חיתוכים פולחים את גופם ועם תום היצירה בחזית הגוף, מוציאים את הנער הראשון שסיים את השלב הזה בתהליך, בריצה כששני מבוגרים תומכים בו תחת זרועותיו, ומציגים בגאווה את הגיבור בפני ההמון שצובא על בית הרוחות.

13
בהמשך התהליך, משכיבים את הנער על ביטנו, על גבי החתכים שנחרצו כבר בחזית גופו, הכאב ממגע הפצעים בעלה הבננה הוא עצום ורב, אך לא זה ישבור את רוחו, ממשיכים לחתוך את הגב על פי הסקיצה בצורת תנין , והדור הצעיר מתבונן בדאגה.

בעיני, המתח והלחץ היו מעל ומעבר לכל מה שהרגשתי אי פעם במשך חיי, הרגשתי כאילו שהסכין מפלחת את גופי, חשתי את הכאב שהיו אמורים להרגיש הבחורים הללו, חסתי על האימהות שעומדות מחוץ לבית הרוחות ודואגות לשלום בניהן מצד אחד וגם מקוות שהוא יצליח לעבור את הטכס בשלמותו ולא ייכנע לכאב או לפחד.
המחויבות של הנער כלפי משפחתו, הוריו, דודיו ואחיו, ושל המשפחה כלפי השבט , לעמוד בתנאי הטכס, הינה מחויבות עמוקה וקשה ביותר. במידה ואין הנער מצליח לגבור על הפחד וקם באמצע הטכס הוא אינו זכאי להימנות על גברי השבט, אינו יכול להתחתן, הבושה שנגרמת למשפחה היא ללא נשוא. כל הכספים שנלקחו כתרומה מהמשפחות והמכרים על מנת להביאו ולהכינו לטכס , יורדים לטמיון. נשאר חוב פתוח שגורם למתחים ,מריבות , והתנתקות מהמשפחה
.

14
למרבה הצער, אחד משמונת הנערים, לא עמד תחת העומס והכאב.
הוא עיוות את פניו בכאב ,צעק ובכה עם כל מגע של הסכין גילוח

15
הוא מוצא החוצה מבית הרוחות. מספר מועט של חתכים מעטר את חזהו, כושל על רגליו פניו נפולים, ופני דודו ואביו המומים מהתוצאה, מהכישלון.

16
משתרר שקט מעיק ומתוח בקהל, זקני הכפר מתבוננים בו בכעס, עדיין לא מעקלים את כל המשמעויות של המצב.
נכבדי השבט יתאספו וידונו בגורל הנער שהובס על ידי הכאב.

17
מיד עם תום החיתוך לשאר הנערים, הגישו להם אוכל , ואפשרו להם ללעוס ביטל נאטס ולעשן.

18
כעת, הוקל להם, הם נשכבו על עלי הבננה, וגופם נמרח בשמן תינוקות עדין וריחני בעזרת נוצה שריחפה מעל לחתכים . הגברים השתדלו מאד להיות עדינים ולא להוסיף על כאבם
.
19
הדימום מהחתכים פסק אט אט, הודלקו מדורות קטנות על מנת להרגיע את גופם הדואב ולהחיש את התייבשות הפצעים

20
בעוד מספר חודשים הם יראו כמו שאר בוגרי השבט, צלקות בצורת עור תנין יעטרו את גופם
.

לא חשתי מעולם כה קרוב אינטימית, כחלק מהמשפחה חלק מהשבט, ללא שום ריחוק וללא שום מחסום, כשותף מלא. נשאתי בליבי את כל המטען שקיבלתי כאן, כל מה שאנשי התנין משבט היאטמול העניקו לי ברוחב לב, בהכנסת אורחים, פתיחת דלת כניסה לאזור לא מוכר ולא ידוע , אזור ייחודי משפחתי ופרטי.
אני חש כשזור בסיפור אהבה עם אנשי התנין על נהר הספיק בפפואה ניו גיני