כתבות

הצלם האתנוגרף
מאת: עמרי גלפרין , צילומים: יהודה שמח
ריאיון עם הצלם האתנוגרפי הישראלי עטור הפרסים יהודה שמח. כצלם תיעד במשך חודשים רבים שבטי בדואים בנגב,
סיכן את חייו כדי להשיג צילום של נפאלים צדים חלות דבש, תיעד טקס בגרות קיצוני ומדמם בפפואה גינאה החדשה,
וחווה חוויות … קרא עוד

הכל התחיל מסרט ווידיאו שראיתי לפני שנים רבות בנשיונאל גיאוגראפיק, אודות ציידי הדבש בנפאל. התמונות שראיתי שם נצרבו במוחי ולפני שנתיים החלטתי להביא לידי מעשה את הכמיהה להשתתף בצייד דבש בטבע. חיפשתי שותף למסע ומדריך שיכול לארגן מסע כזה.
השותף הכי טבעי עבורי היה מי שהיה … קרא עוד

פפואה ניו גיני , מדינה השוכנת על אי השני בגודלו בעולם וחולקת בו עם איריאן ג'איה השייכת לאינדונזיה. האי צמוד לצפונה של יבשת אוסטרליה .
829 שבטים שונים חיים בפ.נ.ג. לכל שבט יש את שפה , מנהגים וטכסים משלו. בין השאר לכל שבט יש טכס "סינג-סינג" … קרא עוד

יהודה שמח
צלם אומן ה- 26 בעולם
שזכה בתואר הנכסף
GPSA
(חלק שלישי – המשך לכתבה מגיליונות קודמים)
כפי שהסברתי בהרחבה בגיליונות הקודמים , קבלת התואר כרוכה בהגשת שלושה שלבים של פורטפוליו. בכל שלב יש לצרף את הצהרת האומן שמסבירה בתמצית את הרעיון שמאחורי הסידרה.
עבור השלב השלישי GPSA המעניק מדליה זהב … קרא עוד

יהודה שמח
צלם אומן ה- 26 בעולם
שזכה בתואר הנכסף
GPSA
(חלק שני – המשך לכתבה מהמגזין הקודם)
כפי שהסברתי בהרחבה בגיליון הקודם , קבלת התואר כרוכה בהגשת שלושה שלבים של פורטפוליו. בכל שלב יש לצרף את הצהרת האומן שמסבירה בתמצית את הרעיון שמאחורי הסידרה.
עבור השלב השני SPSA המעניק מדליה כסף הגשתי … קרא עוד

מזה כשני עשורים אני מתרכז בצילום תרבויות עמים, פולחנים וטכסים, דת ואמונה, במקומות פחות מתויירים על פני הגלובוס, ואף בסביבתי הקרובה בישראל.
זמן רב לקח לי להבין שהמצלמה שלי אוהבת לחקור ולחשוף את הרגעים האינטימיים והייחודיים לקבוצות עמים שונות. ומאז אני מכוונן ובוחר את מסעותיי יותר למקומות ששם … קרא עוד

פפואה ניו גינאה חולקת את האי השני בגודלו בעולם עם פפואה המערבית השייכת לאינדונזיה (בשנת 1963 העניק לה האו"ם שליטה על מערב האי ) . בשנת 1975 העניקה אוסטרליה עצמאות לפ.נ.ג. . לאחר שנים של מלחמות בין המעצמות בעולם על השליטה באי .
למרות עצמאותה, בפפואה עדיין מתנהלים … קרא עוד

להורדת הכתבה חלק שני לחץ כאן>>

שבע האחיות" השוכנות בצפון-מזרח הוא כינוי לשבע מדינות הודו ומחוברות לתת-היבשת ההודית ברצועה צרה באורך 30ק"מ,
באזור הגבול שבין נפאל למדינת סיקים. "שבע האחיות" כוללות בתוכן את המדינות: מניפור, נאגאלנד, אסאם, מגהלאיה, ארונצ'אל פראדש מיזוראם וטריפורה.,
הגבולות הבין-לאומיים המקיפים את חבל הארץ הזה … קרא עוד

תשתיות חשמל ומים
תשתיות החשמל, המים והאינטרנט אינן הצד החזק כאן, בלשון המעטה. במסע צילום כזה, התנאי הבסיסי עבורי הוא היכולת לטעון את הסוללות לציוד הצילום. ללא תשתיות מים ואינטרנט עוד אפשר להתפשר ולהסתפק במה שיש. לכפר דווידי, שבו שהיתי כשבוע, החשמל עדיין לא הגיע. הוא נעצר בכפר … קרא עוד

לאחר תעייה בדרכי עפר זרועות מהמורות, לא משולטות, ומתפתלות בין שדות מזהיבים באור אחרון, ובינות עדרי צאן ובקר השבים מיום המרעה אל ביתם, מצא הנהג החביב שלי מאלחז את הדרך אל הכפר גוגאשאני ( Gogashani ) שבהרי הקווקז הנמוכים, סמוך לווארדזיה.
ביקשתי ממאלחז – שיודע מעט עברית ויש … קרא עוד

טוגו (Togo)ובנין (Benin) (בעבר נקראה Dahomey) שתי מדינות קטנות הממוקמות במערב אפריקה, לחוף מפרץ גינאה שהוא חלק מהאוקיינוס האטלנטי.בצפון גובלות המדינות הללו עם בורקינה פאסו, במערב עם גאנה ובמזרח שוכנת ניגריה.
מדינות שסבלו מנחת שלטונם של עמים לבנים, החל בפורטוגזים במאה החמש עשרה עת עסקו הסוחרים הפורטוגזים … קרא עוד

מתנות מבודהא בשוליים המזרחיים של טיבט
גבולות טיבט עם סין לשעבר מהווים את השוליים המזרחיים של הרמה הטיבטית. אזור זה משמש כאזור תפר בין אוכלוסיות שונות המיישבות אותו: בני החאן הסינים, הטיבטים הבודהיסטים, ואנשי מיעוט החוויי (Hui) קבוצה מוסלמית שמקורה ברמה המונגולית.
בשנת 1959 השתלטה סין סופית על כל … קרא עוד

לכששמעתי לראשונה מידידה ששבה מארמניה על קהילה הנקראת "מולוקנים"- נוצרים שומרי שבת, הממוקמים בארמניה עורר בי הנושא עניין רב וידעתי שאני נוסע לפגוש את האנשים הללו. תחום ההתעניינות שלי במיעוטים, שבטים, טכסים ופסטיבלים והאהבה שלי לצילום חוברים יחד למסעות צילום וחקר אנתרופולוגי מבעד לעדשה.
ניסיתי לנבור באינטרנט ולמצא … קרא עוד

מפגש בין צלם לעם האויגורי-על דרך המשי
"דרך המשי", צמד מילים שמדליק את הדמיון ומעלה פנטזיות וסיפורים מופלאים על שיירות הסוחרים שחצו את מדבר טאקלימקאן הגדול, האימתני והנורא (שפרושו – מי שנכנס לעולם לא יוצא ).
דרך המשי חוצה מדינות, הרים ומדבריות ומשתרעת מסין ועד איטליה. בכתבה זו נתרכז … קרא עוד